Co Polacy robią w trakcie przerwy?
Wypowiedź: Magdalena Fiałkowska Life Coach współpracujący z Milka Polska
Ponad połowa z nas robi sobie spontaniczne przerwy kilka razy dziennie, a blisko 40% co najmniej raz dziennie. Ponad 30% badanych uważa, że nawet krótkie oderwanie się od obowiązków wpływa na nich bardzo relaksująco, a 27,6% uważa, że dodaje im energii – wynika z badania zrealizowanego przez SW Research „Czy zabiegani Polacy mają czas na spontaniczną przerwę?”, przeprowadzonego na zlecenie Mondelez Polska.
– Paradoksalnie wydłużenie czasu na odpoczynek w ciągu dnia może spowodować skrócenie czasu pracy. Wynika to z tego, że relaks dodaje nam sił i energii, a co za tym idzie, zadania wykonujemy szybciej i sprawniej. Robiąc przerwy, podczas których odpoczywamy i relaksujemy się, pozwalamy naszemu organizmowi zwolnić. Nie jest możliwe bycie skupionym przez 24 godziny na dobę. Nasz mózg potrzebuje przerw, by sprawnie funkcjonować. Czasami ucząc się czy pracując czujemy, że uciekają nam myśli, przestajemy koncentrować się na tym, co czytamy – to jest dobry moment na oderwanie się od wykonywanej czynności – komentuje Magdalena Fiałkowska, life coach współpracujący z Mondelez Polska w ramach kampanii nowego produktu Milka Crunchy Break.
Ciekawe jest także, co Polacy robią podczas spontanicznej przerwy. Niemal 26% ankietowanych sprawdza w tym czasie media społecznościowe. Na drugim miejscu znajduje się wychodzenie na świeże powietrze (23,1%), a na trzecim – chwila na niezastąpioną kawę. Ostatniej z czynności może towarzyszyć jedzenie czegoś słodkiego, co zgodnie z wynikami badania, jest ulubioną czynnością wykonywaną w ciągu dnia (34,1%). Na uwagę zasługują także spotkania ze znajomymi (23,6%) oraz czytanie książek (22,8%).
Krótka przerwa bez wątpienia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale też na naszą produktywność. Zauważa to 20% badanych, zaś dla 51,2% czynnikiem odpowiadającym za wydajność jest sen. Co się z nami dzieje, kiedy zaniedbamy któryś z tych elementów?
– Bez snu i przerw jakość naszego życia drastycznie maleje. Ich brak może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i relacje z ludźmi. Kiedy jesteśmy wypoczęci, mamy więcej cierpliwości i energii, łatwiej wchodzimy w interakcje z innymi. Ktoś może zapytać: jak to zrobić, kiedy jest się ciągle w biegu? Przede wszystkim warto dać sobie przyzwolenie na chwilę wytchnienia. Często niepotrzebnie odczuwamy wyrzuty sumienia poświęcając czas tylko sobie. Tymczasem dbając o siebie, dbamy również o nasze najbliższe otoczenie, w końcu nasze samopoczucie stale na nie oddziałuje – dodaje Magdalena Fiałkowska.
- Previous story Dorota Gardias Orlik II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki
- Next story Duet Bo-Ja II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki